Ratatouille prowansalskie

RatatujRatatouille (ratatuj) to prosta, potrawa prowansalska, opierająca się przede wszystkim na bakłażanach, cukini, papryce, cebuli, pomidorach, ale również pełna pięknych, ziołowych aromatów. Podobne potrawy znane są w całym basenie Morza Śródziemnego. Słowo ratatouille jest kojarzone  z niezbyt sympatycznym zwierzątkiem (zrobiono nawet film o  tym tytule, nagrodzony Oscarem i Złotym Globem) i oznacza podłe żarcie, złą  kuchnię i niewyszukane danie. Jednak to tradycyjne chłopskie jedzenie, dziś podawane jest w najbardziej wykwintnych restauracjach. Ratatouille może stanowić przystawkę, ale może być również samodzielnym daniem. Podobno wielu najlepszych szefów kuchni ma własny przepis, ja podaję, taki jaki znam ze swoich podróży, najbliższy,  jak się wydaje, temu z Prowansji;)

Ratatuj czyli „każdy może gotować”

3 cebule, 2 małe bakłażany, 4 młode cukinie, 500 g pomidorów, 3 papryki, kilka łyżek oliwy z oliwek, 3 ząbki czosnku, natka pietruszki, tymianek ew. mieszanka ziół prowansalskich, liść laurowy, sól, pieprz.

Cebule kroimy w plasterki. Bakłażany, cukinie, pomidory (raczej pozbawione skórek) na kawałki. Paprykę w paseczki lub w kawałki. Oliwę rozgrzewamy, wrzucamy cebule, po min. resztę, czosnek, sól, pieprz i zioła. Dusimy pod przykryciem, na małym ogniu ok. 1 godz., od czasu do czasu delikatnie mieszając. Gdy warzywa są miękkie ale nie rozgotowane potrawa jest gotowa.

Ratatuj jest pyszne na ciepło i na zimno, również na następny dzień. Jednak piękny zapach rozchodzący się po kuchni i okolicy zwabi zapewne sąsiadów, i potrawa może nie dotrwać do następnego dnia 😉

Ratatuj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *