Wygląd zewnętrzny jest dla wielu z nas niebywale ważna sprawą. Jednak są takie momenty w życiu, kiedy uroda jest sprawą priorytetową, a trądzik, pryszcz na twarzy urasta do rangi wielkiej tragedii może nawet końca świata. Młodzi ludzie stają się wyjątkowo czuli na swoim punkcie, a otoczenie ich nie rozpieszcza i często reaguje bezmyślnie. Tak było i w moim przypadku. Jako młoda dziewczyna miałam bardzo brzydką cerę i kłopoty z włosami.
Pierwszą wskazówką, że coś jest nie tak (tak mi się wówczas wydawało) była reakcja rówieśników. Zaczepki chłopców jakby złagodniały, już nikt nie obrzydzał mi jedzenia na kolonii a ksywę „lalka” zamieniono mi na „zakonnica” (co wiązało się również z moim jednorocznym pobytem w liceum prowadzonym przez siostry). „Ty łysiejesz” powiedziała „życzliwa” koleżanka, komentując wygląd moich tłustych włosów. Dobiło mnie to ostatecznie. „Lustereczko powiedz przecie…” Jednak lustro traktowało mnie jeszcze gorzej. Przeglądałam się więc tylko tak, by widzieć górną i środkową część twarzy, natomiast na brodę pełną krost i krosteczek nie mogłam patrzeć.
Wizyty u dermatologów niewiele dały, ale moja dociekliwość i upór sprawiły, że sama doszłam do wiedzy jak sobie z tym poradzić. Walczyłam różnymi sposobami wytrwale i cierpliwie. Najbardziej pomocne okazały się zioła. Każdego dnia popijałam dwie filiżanki naparu z bratka, a na swoją brzydką buzię nakładałam gotowe maseczki ziołowe do cery tłustej Herbapolu. Wracając ze szkoły wstępowałam do „spożywczaka” by kupić drożdże piekarskie (wtedy piwnych nie było). Popijałam je codziennie zalane wrzątkiem. Pożegnałam się też z ukochanymi słodyczami. Aż pewnego pięknego dnia znienawidzone pryszcze zupełnie znikły.
Co to właściwie jest trądzik i jaka jest jego przyczyna? Trądzik młodzieńczy (łac. Acne vulgaris) jest to choroba skóry, której przyczyną są zmiany hormonalne. Podczas dojrzewania organizm wytwarza hormony męskie o nazwie androgeny, zarówno u chłopców jak i u dziewcząt, które stymulują gruczoły łojowe zwiększając wytwarzanie sebum (łoju). Łój, keratyna i obumarłe komórki naskórka zatykają kanaliki mieszków włosowych tworząc zaskórniki. Może wtedy nastąpić rozwój bakterii, które wywołują stan zapalny i przyczyniają się do dalszego rozwoju trądziku. No i wyglądamy „ślicznie”.
Znajomi młodzi ludzie, którzy mają kłopoty z cerą pytają mnie o radę. Ponieważ ja miałam ten problem przed laty i udało mi się skutecznie go pokonać, namawiam by wziąć sprawy w swoje ręce. Szkoda młodości na takie zmartwienia. Zioła naprawdę mogą pomóc. Leki ziołowe wywierają działanie przeciwzapalne, obniżając wydzielanie sebum, przestrajają odporność ustroju oraz działają bodźcowo, tonizująco i odtruwająco.
Napary ziołowe są najprostszym i najtańszym środkiem wspomagającym walkę z trądzikiem. Napar z Bratka (Fiołek trójbarwny) działa rewelacyjnie. Można go popijać sam (najwygodniej w torebkach ekspresowych – Viola fix) lub w połączeniu z innymi ziołami oczyszczającymi organizm np. pokrzywą, skrzypem, rumiankiem i korzeniem cykorii podróżnika. Jest nawet taka gotowa mieszanka w herbatkach, właśnie na cerę trądzikową Acneflos tea. Napar z fiołka trójbarwnego możesz też stosować do przemywania twarzy zamiast kupionego w sklepie toniku. To tani i skuteczny sposób do pielęgnacji cery trądzikowej.
Napar z mieszanki ziołowej Fito-Mix VIII (zawiera: Kłącze perzu, Ziele fiołka trójbarwnego, Korzeń cykorii podróżnika) ma działanie łagodnie moczopędne. Działa wspomagająco w zaburzeniach skórnych (trądzik młodzieńczy) związanych z nieprawidłową przemianą materii. 1 torebkę zalej szklanką wrzącej wody. Zaparzaj 15 minut. Ciepły napar pij 3 razy na dobę.
Godna polecenia jest też mieszanka ziołowa Acnevulten (Herbapol) zawierająca ziele fiołka trójbarwnego, ziele mniszka lekarskiego i ziele skrzypu. Pobudza procesy metaboliczne w organizmie człowieka oraz działa moczopędnie i przyspiesza wydalanie zbędnych produktów przemiany materii. Napar przygotowuje się z torebki ziołowej i pije kilka razy dziennie.
W trądziku, łojotoku, w łamliwości włosów i paznokci można zastosować również napar ze skrzypu w torebkach ekspresowych – Equisetum fix (Herbapol) lub tabletki zawierające wyciąg ze skrzypu polnego z witaminami (Vitamex, Szwecja), a także tabletki zawierające wyciąg ze skrzypu polnego i wyciąg z pokrzywy. Zażywa się 2 tabl. 2 razy dziennie przez 30 dni, a następnie raz dziennie 2 tabl.
Ziołowe recepty wg Ziołolecznictwo Poradnik dla lekarzy pod red. Aleksandra Ożarowskiego):
Gramów (części)
Liść orzecha włoskiego 60
Korzeń łopianu 40
Ziele dziurawca 50
Koszyczek rumianku 50
Ziele Skrzypu 30
Napar z łyżki ziół na 2 szkl. wody pozostawić na godz. pod przykryciem, odcedzić, pić do 3 szklanek dziennie między posiłkami.
Można stosować też sok z dziurawca (Succ. Hyperici), lub krople będące mieszanką ziół: Succ. Bardanae sok z korzeni łopianu
Succ. Betulae sok z liści brzozy
Succ. Hyperici sok z dziurawca
Succ. Taraxaci sok z korzeni mniszka
po 15,0 g
Podaje się 20-40 kropel w małej ilości wody lub soku owocowego 3 razy dziennie.
Succus Urticae (Herbapol) – sok ze świeżego ziela pokrzywy zalecany jest również w trądziku młodzieńczym doustnie po 2,5 ml soku z niewielką ilością wody 3-4 razy dziennie.
Lekarze przepisują czasem preparaty z aloesu. Biostymina może być podawana domięśniowo codziennie, lub co drugi dzień przez okres 2-3 tygodni. Po przerwie 2-3 tyg. można wznowić leczenie. Zastosowanie mają też preparaty z wiesiołka i czarnej porzeczki, zawierające kwas g-linolenowy
Recepta Ojca Grzegorza (do stosowania wewnętrznego)
Gramów (części)
Ziele krwawnika 100
Ziele fiołka trójbarwnego 100
Koszyczek rumianku 50
Ziele serdecznika 50
Liść pokrzywy 50
Liść brzozy 50
Kłącze perzu 50
Ziele tysiącznika 20
Szyszki chmielu 20
Zioła zmieszaj, wsyp łyżeczkę na szklankę wrzątku, naparzaj pod przykryciem 20-30 min., przecedź, pij rano i przed spaniem.
Recepta Ojca Grzegorza (do stosowania zewnętrznego)
Gramów (części)
Liść szałwii 100
Liść babki lancetowatej 100
Kwiat stokrotki 50
Kwiat rumianku 50
Kwiat nagietka 50
Zioła zmieszaj, wsyp 3-4 łyżeczki na szklankę wrzątku, zaparzaj pod przykryciem 20 min. przecedź i ciepłym naparem zmywaj chore miejsca. Możesz również stosować okłady z ziół, zwłaszcza na zmiany ropne.
Maria Treben poleca picie naparu z cykorii podróżnika. Pomaga to nawet w chronicznych chorobach skórnych. Jeśli zdarzyło ci się chodzić polnymi drogami na pewno znasz te niebieskie kwiatki, które otwierają się jedynie w świetle słonecznym i dość szybko przekwitają. Czubatą łyżeczkę od herbaty ususzonego ziela zalej szklanka wrzątku, zaparz i odcedź. Codziennie rano wypij jedną filiżankę naparu.
Czosnek niedźwiedzi oczyszcza krew dlatego również jest dobrym lekarstwem przy chronicznie zanieczyszczonej cerze. Wiosną można go jeść na surowo, posypując nim potrawy tak jak pietruszką. Suszony traci swe właściwości, dlatego warto zrobić nalewkę ze świeżych listków. Drobno posiekane listki wkładamy do półlitrowej butelki (po szyjkę) i uzupełniamy 38-40 procentowym alkoholem. Odstawiamy na dwa tygodnie. Przyjmujemy od 10-15 kropel rozcieńczając je odrobiną przegotowanej i wystudzonej wody. Na rozszerzone pory skóry Maria Treben poleca kilka razy dziennie oklepywać skórę wacikiem nasączonym nalewką z ziół szwedzkich.
Toniki do cery tłustej do przemywania kilka razy w ciągu dnia. Z podanych niżej ziół można również robić kompresy.
Gramów (części)
Kwiat nagietka 10
Koszyczek rumianku 20
1 łyżka na szklankę wody. Napar działa przeciwzapalnie i łagodzi podrażnienia
Gramów (części)
Liście poziomki 20
Liście orzecha włoskiego 20
Liść szałwii 20
Zalej 100 ml wody i gotuj 5 min. Odwar działa ściągająco i bakteriobójczo. Po ostygnięciu utrwal tonik 1 ml Azulanu
Gramów (części)
Korzeń łopianu 30
Kora brzozy 30
Kłącze pięciornika kurze ziele 20
1 łyżkę zalej zimną wodą. Gotuj 10 min. Odstaw na 20 min. potem dodaj 1 ml Azulanu i 5 ml soku z dziurawca. Tonik działa bakteriobójczo i gojąco na wypryski ropne.
Są również gotowe preparaty, które można stosować do pielęgnacji (zewnętrznie) cery tłustej ze skłonnościami do wyprysków ropnych:
Sok z dziurawca stabilizowany – 30 kropel (1 łyżka) na 100 ml wody. Nie stosować przed wyjściem na słońce
Nalewka z pięciornika kurzego ziela – 30 kropel na 100 ml wody
Nalewka aloesowa – 20 kropel na 100 ml wody
Sok z łopianu – 20 kropel na 100 ml wody
Można przemywać skórę mieszanką olejku z drzewa herbacianego i rumianku po 2 krople każdego z nich na miskę wody.
Maseczki ziołowe
Maseczka ziołowa dla cery tłustej i mieszanej „Kwiat bzu” Herbapolu. Ta maseczka, jak czytałam w necie, to prawdziwa perełka kosmetyczna wśród maseczek dla cer tłustych. W jej skład wchodzą szałwia, kwiat bzu, chmiel i wierzba. Maseczkę można nakładać też punktowo na wypryski – świetnie likwiduje problem.
Niestety nie ma już takich maseczek ziołowych jak kiedyś. Tamte wypróbowałam na własnej skórze. Były bardzo skuteczne i wygodne w stosowaniu. Zioła były sproszkowane, więc można było łatwo zrobić z tego papkę i nałożyć na twarz. Poświęcając tylko 30 minut kilka razy w tygodniu można było przejść prawdziwą metamorfozę. Maseczka nr 6 do cery tłustej z trądzikiem, którą ja stosowałam, zawierała: kwiat rumianku, ziele krwawnika, liść mięty pieprzowej, kwiat nagietka, nasienie kozieradki, korzeń mydlnicy, ziele tymianku. Nakładałam też maseczkę nr 8 zamykającą pory, ściągającą, która miała w swoim składzie: liść szałwii, korę dębu, ziele lebiodki, kwiat bzu czarnego, kwiat lipy, nasienie kozieradki, korę wierzby i kaolin. Działały wspaniale. Niestety nie znam proporcji tamtych mieszanek. Jednak nawet i dzisiaj można samemu przyrządzać maseczki. Trzeba tylko trochę wytrwałości !
Aby samodzielnie przygotować maskę ziołową musisz mieć sproszkowane zioła (można zemleć w młynku do kawy), drewnianą łopatkę, lub pędzelek, ligninę (możesz przygotować sobie maskę z ligniny wycinając otwory na oczy i usta). Zioła dokładnie wymieszaj. Weź 2-3 łyżki ziół, dodaj tyle ciepłej przegotowanej wody, aby powstała gęsta papka. Nałóż ją szybko na twarz (pomijając okolice oczu i ust) drewnianą łopatką, lub pędzelkiem Na nałożoną papkę nałóż płatki ligniny, a na nie warstwę gazy i na końcu ceratkę plastikową (też z wyciętymi otworami na oczy, usta, nos, żeby móc oddychać). Po ok. 20-30 minutach maseczkę zdejmij, a twarz umyj ciepłym naparem ziołowym np. z kwiatu rumianku.
Maseczka stosowana przy wypryskach i podrażnieniach
Gramów (części)
Siemię lniane 100
Mąka ziemniaczana 10
Koszyczek rumianku 30
Nostrzyk 10
Kwiat bzu czarnego 30
Szałwia 30
Maseczka na wypryski
Gramów (części)
Korzeń łopianu 40
Kwiat nagietka 20
Krwawnik 30
Kozieradka 10
Siemię lniane 10
Ziele tymianku 10
Ziele skrzypu 30
Liść pokrzywy 10
Maseczki oczyszczając wg ks. dr Tadeusza Podbielskiego: nr 1 – 3 łyżeczki kwiatu rumianku, po łyżce liścia prawoślazu i nasion lnu, po łyżce ziela nostrzyku i ziela macierzanki.
Maseczka nr 2 – 3 łyżki stołowe kwiatu rumianku, po 2 łyżki liścia rozmarynu, kwiatu lipy i nasienia lnu.
Maseczki i toniki oraz kąpiele z oregano działają odświeżająco, ujędrniająco i odkażająco, oczyszczają cerę trądzikową i z zaskórnikami, zapobiegają powstawaniu wyprysków. Wymieszaj: 2 czubate łyżeczki glinki kosmetycznej zielonej z 1 szklanki naparu z oregano (łyżka ziela na szklankę wrzątku), zaparzaj pod przykryciem 15 minut odcedź) Nałóż na twarz i dekolt, po 15 minutach zmyj letnią, przegotowaną wodą.
Ziołowe parówki
Dobre wyniki daje systematyczne stosowanie ziołowych parówek. Podczas parówki olejki eteryczne działające bakteriobójczo i przeciwzapalnie wnikają do głębszych warstw skóry. Parówka otwiera pory skóry, skutecznie udrażnia ujście gruczołów łojowych oraz zmniejsza produkcję sebum. Zanieczyszczenia leżące powierzchniowo w naskórku oraz nadmiar łoju zostaje skutecznie usunięty. Skóra po takim zabiegu mniej się przetłuszcza a zmiany skórne pojawiają się rzadziej.
Dla cery tłustej, podrażnionej z ogniskami zapalnymi warto zastosować parówkę z ziół:
Gramów (części)
Kwiat rumianku 20
Liść szałwii 20
Ziele skrzypu 10
Korzeń łopianu 10
Skrzyp i łopian zalej 2 litrami letniej wody i gotuj 10 minut, potem wsyp do tego 1 łyżkę mieszanki rumianku i szałwii, zostaw pod przykryciem na 20 minut.. Przecedź i zagotuj. Wrzący płyn wlej do małej miski. Nakryj głowę ręcznikiem. Po 15-20 minutach umyj twarz w ziołach po parówce, osusz, posmaruj tormentiolem lub maścią nagietkową. Wypryski dobrze jest smarować maścią cynkową.
Gdy występują ropne krostki i guzki zastosuj parówkę z ziół:
Gramów (części)
Kwiat krwawnika 20
Liść mięty 20
Pączki sosny 20
Ziele tymianku 10
Korzeń łopianu 10
Dalej postępuj jak wyżej. Zmyj twarz odwarem ziół pozostałych po parówce.
Dieta
Niektórzy naukowcy twierdzą, że dieta właściwie nie ma istotnego wpływu na trądzik, natomiast stare chińskie przysłowie mówi, że ”Nieszczęścia pochodzą z naszych ust, choroby też wchodzą ustami”. Ja wielokrotnie przekonałam się o wręcz uzdrawiającym działaniu naturalnej diety (świeże warzywa, owoce i zioła). Spróbujcie zdrowo się odżywiać a będziecie zdumieni końcowym efektem. Jak niszcząco zła dieta może wpływać na organizm ludzki pokazuje przykład Brytyjczyków. Niektórzy mieszkańcy Wysp są tak otyli, że aby się przebadać muszą korzystać z urządzeń medycznych przeznaczonych dla zwierząt; koni lub krów, te dla ludzi nie wytrzymałyby takich ciężarów.
Jeśli chcesz poprawić wygląd swojej cery jedz głównie produkty naturalne i dbaj o usuwanie z organizmu toksyn. Pożegnaj się z żywnością wysoko przetworzoną zwierającą dużą ilość chemicznych substancji; konserwantów, barwników, aromatów, gdyż to zatruwa twój organizm, i nasila rozwój zmian trądzikowych. Unikaj alkoholu, tytoniu, potraw smażonych zwłaszcza na tłuszczach wielokrotnego użycia (publiczne smażalnie), oraz popularnych fast – foodów. Ogranicz do minimum cukier i słodycze; ciastka, czekoladę, biszkopty, kawę, słodkie napoje, a także tłuste mięso, wędliny, wyeliminuj tłuszcze trans (złe jakościowo margaryny). Uważaj na sól i pokarmy ostro przyprawione, zawierające duże ilości pieprzu, ostrej papryki, octu i musztardy, gdyż wpływają drażniąco na cerę. Na nasza cerę również źle wpływają posiłki powodujące zaparcia.
Zwiększ spożycie owoców i warzyw. Pij świeże soki warzywne – np. z marchwi, sałaty, pokrzywy, selera naciowego i mniszka lekarskiego. Zwróć szczególną uwagę na pokarmy w których występuje beta-karoten czyli prowitamina A, działająca leczniczo w chorobach skóry. Zawierają ją wszystkie czerwone, pomarańczowe i zielone warzywa i owoce. Dlatego warto spożywać marchew, czerwoną i żółta paprykę i pomidory, melony.
Jedz sałatę, szpinak, kapustę włoską, botwinkę czy brokuły, gdyż warzywa zielone zawierają chlorofil, który oczyszcza krew z toksyn, powodujących chorobowe zmiany skórne. Korzystnie na skórę działają też algi o niebieskozielonej barwie; spirulina i sinica, kiełki lucerny i soi. Posiłki zawierające witaminy z grupy B czy też cynk również mają działanie łagodzące problemy skórne; zmniejszają liczbę wyprysków. Jedz kasze, pełnoziarniste pieczywo, brązowy ryż, fasolę mung, zarodki pszenne (mają dużo cynku). W twojej diecie nie może zabraknąć cebuli i czosnku.
Dobry wpływ na skórę mają pokarmy o dużej zawartości kwasów tłuszczowych omega 3 i GLA np. nasiona sezamu czy olej sezamowy, który w małych ilościach może być używany do sałatek lub innych potraw. Możesz też stosować suplementy np. olej z ogórecznika w kapsułkach, propolis (naturalny antybiotyk), probiotyki (pomagają w usuwaniu toksyn). Doskonale na cerę wpływają drożdże. Można je pić zaparzone wrzątkiem lub łykać w tabletkach Lewitan. Nie stosuj wszystkiego naraz. Wypróbuj co jest dla Ciebie odpowiednie.
Chociaż dieta antytrądzikowa wydaje Ci się bardzo rygorystyczna, uwierz, że może Ci pomóc, a końcowe efekty mile Cię zaskoczą. Dieta i zioła to naprawdę najlepszy sposób, żeby pozbyć się trądziku raz na zawsze!
Byłam na diecie eliminacyjnej Słoneckiego i w 1 etapie wyładniała mi bardzo cera, gdy nie mogłam jeść pomidorów, czerwonej rzodkwi, czerwonej papryki i cebuli, ponieważ mogą wywoływać reakcje alergiczne. W następnych etapach jak je jadłam cera już mi się pogarszała, dlatego najlepiej jest obserwować reakcje po tych (ale i innych) warzywach.
bardzo długi artykuł, ale można sie dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy. Ja, ze swojej strony mogę polecić jeszcze stosowanie jakiegoś dobrego żelu do myci twarzy, tak „na co dzień” , taki zwykły drogeryjny, z dobrym składem na pewno nie zaszkodzi, osobiście używam troxil z acnegone.pl , a z tym dobrym działaniem kwasów, zwiększenie spożycie warzyw i owoców to jest ogólnie zalecane, nie tylko na trądzik. Ogólnie mamy w żywności za dużo chemii i potem odczuwamy to poprze trądzik, brak energii, nadwagę, podwyższony cholesterol itp
Witam z trądzikiem walczę już prawie 9lat niestety nawet dermatolog nie jest w stanie mi pomoc, tzn dermatolog podejmował się kilka razy leczenia ale niestety jego leczenie nic nie pomagało dla mojej cery, jedynie co to wzbogaciło dermatologa!
Wypryski mam na twarzy, plecy, nogi i dekold i proszę o jakies porady! cere mam suchą i mam okropne wągry!
Myślałam długo jak pomóc rozwiązać ten problem. Ja ze swoim trądzikiem uporałam się już dosyć dawno (nie będę pisała, jak dawno;)), wystarczyły bratki i drożdże. Przekopałam trochę literatury i oto czego się dowiedziałam; skoro mówi się, że skóra to zwierciadło duszy, to pierwszym krokiem do zdrowia naszej skóry jest umiejętność rozładowywania stresów. A więc po pierwsze….., po drugie…..i po trzecie warto stosować ćwiczenia relaksacyjne. Jest stwierdzone przez naukowców, że osoby, które stosowały relaksację, wizualizację i medytację odczuły poprawę w swoich zmaganiach z brzydką cerą.
Do wyprysków i wysypek dochodzi z powodu zaburzeń oczyszczania krwi przez wątrobę i nerki. Dlatego leczenie trądziku należałoby zacząć od zastosowania ziół oczyszczających krew i zielonych pokarmów zawierających chlorofil. Należy jeść dużo warzyw, pić soki warzywne (też oczyszczają) a ograniczyć potrawy tłuste (wpływają na prace wątroby). Z diety trzeba wykluczyć lub unikać fast foodów, potraw smażonych i słodyczy. Zamienić chemię na jedzenie – czyli czytać etykiety, unikać pokarmów przetworzonych, gotować w domu i przyprawiać ziołami takimi jak oregano, tymianek, bazylia, pieprz cayenne, imbir, kurkuma (te dwa ostatnie są również w mieszankach curry) gdyż poprawiają funkcjonowanie wątroby i działają przeciwzapalnie.
W trawieniu pomagają i dobroczynnie działają na wątrobę i woreczek żółciowy liście mniszka lekarskiego i ostropest plamisty. Mniszek lekarski jest znany ze swego odtruwającego i oczyszczającego działania – usuwa z organizmu niekorzystne dla zdrowia toksyny. Najbardziej przyjemnym sposobem spożycia tego zioła jest picie kawy z korzeni mniszka;) Znakomite lekarstwa na wątrobę to również korzeń łopianu i cykoria. Działanie moczopędne i antybiotyczne łopianu jest pomocne nie tylko w leczeniu trądziku ale i innych chorób skóry (np. egzema, łuszczyca).
Aby poradzić sobie z trądzikiem powinno się spożywać pokarmy o dużej zawartości kwasów tłuszczowych omega 3 i GLA np. nasiona sezamu, lnu czy oleje sezamowy lub lniany (na zimno tłoczone) oraz z wiesiołka i ogórecznika. Dobroczynnie działają również algi np. spirulina (właściwości oczyszczające). Warto też dbać o zdrowie jelit, zażywając probiotyki i unikając zaparć (pomaga babka płesznik i większa ilość błonnika z pełnych ziaren (kasza jaglana, quinnoa, brązowy ryż, kasza gryczana).
Najważniejsze to nie dawać za wygraną tylko cierpliwie szukać odpowiedniego dla siebie sposobu pozbycia się trądziku. „Jeżeli w Przyrodzie jest choroba to znaczy, że Przyroda ma na nią lekarstwo”(Hipokrates). Może Pani zastosować którąś z zaproponowanych przeze mnie kuracji lub gotowy suplement. Do Pani należy wybór. Może warto byłoby jeszcze zrobić test na nietolerancję pokarmową i według tego ustawić sobie dietę.
Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia w kuracjach.
Zjadłem liścia orzecha i mi przeszło!! (zanim go zjecie sprawdźcie czy nie jesteście uczuleni…bo gdy jesteście to…TYLE)
To działa!!! Zjadłem nawet dwa… Bo mi posmakowały! ;D polecam każdemu( kto nie ma alergii oczywiście )
Wszystkie dolegliwości , w tym skórne , to wynik złego odzywiania . Trzeba odrzucic truciznę w postaci jedzenia przetworzonego termicznie , zostają nam surowe rosliny o uzdrawiających własciwosciach , wszystkie problemy szybko znikają jak za dotknięciem różdzki w bajce , twarz dodatkowo można nacierać surowym sokiem z pokrzywy , skrzypu lub innych dzikiech roslin .
„Wszystkie dolegliwości , w tym skórne , to wynik złego odzywiania ”
Jeszcze przeczyta to ktoś kto się niezna i gotowy uwierzyć…NIEKTÓRE dolegliwości nie wszystkie. Czy autor komentarza słyszałal kiedyś np o wirusach?xd
Witam mam 24 lata, od kiedy pamietam walczę z trądzikiem nigdy nie miałam pięknej buzi. To trochę męczące. Byłam u dermatologa który dał mi antybiotyk na 30 dni i kazał przemywać buzie tonikiem ale nie widziałam poprawy wogole było gorzej niż mogłam wymarzyć sobie. Zaczęłam chodzić do kosmetyczek na czyszczenia ale jak wiadomo nic nie dały. Pózniej próbowałam kwasy pomagało jak sie stosowało pózniej było tylko gorzej, następnie zaczęłam duzo czytać na rożny temat walk z tym okropieństwem No i wpadłam na zioła które stosuje a raczej stosowała. A mianowicie wyglądało to tak pije bratka dwa razy dziennie opór z tego przemywa nim twarz oprócz tego na nic pije rumianek, i mieszkanie ziół która sama sporządza z klacze perzu, nagietek, bratek, kory czy liścia brzozy i to pije mniej więcej dwa razy w ciagu dnia powiem widziałam lekka poprawę ale dałam sie skusić na laser i na mycie buzi mydłem z algami z firmy thalgo ale mysle ze dostałam uczulenia bo skóra zaczęła byc bardzo czerwona sędziec i piec wiec odłożyłam i zaczęłam myć buzie siemię lnianym codziennie gotuje go i myje buzie i robie maseczki nie mam pomysłu jaki krem używać i co robić bo wszędzie pełno chemii a dodam ze mam skore bardzo wrażliwa na wszystko nowe reaguje czerwonoscia oprócz tego mówią ze mam tłusta a wyglada na sucha chodz jak np nałożę podkład to sie dość szybko świece wiec nie wiem czym sie malować co stosować jak sie ratować pomocy.
Polecam krem „Zniszcz pryszcz” Polskiej filmy DLA. Dwa konserwanty bodajże, a woda zastąpiona naparami z ziół. Polecam
C.d Proszę o radę jak zwalczyć ta chorobę skóry nie mam pomysłu myśle wrócić do ziół ( zaprzestałem picia mieszanki ponieważ poszłam na laser a nie wolno nic co ma witaminę c i nie wolno nagietka a w miesiące nagietek ) mieszanka ziół ponoć jest na oczyszczenie krwi, a z tego co czytałam to trądzik to skażona krew ja wiem ze u mnie problem z hormonami jest ale nie wolno mi zbytnio hormonów bo mam policystyczne No i na insulinooporność nie bardzo hormony po za tym nie chce faszerować sie takimi rzeczami. Zastanawiałam sie jakie kremy na dzień na noc jakieś maści zioła czy jak nie mam pojęcia czym już sobie pomoc a po ziołach buzia była lekko lepsza chodz miałam duzo małych podskórnych wykwitów na czole ale boki policzków łagodziły sie a głownie tam i na brodzie problem zwłaszcza bok jeden brody zaraz pod ustami z lewej strony mam duzo wagow na czole miedzy brwiami nad nosem na nosie oraz policzki przy nosie.
Być może pomogłaby zmiana diety. Uważa się (były badania na ten temat), że dieta z nisko węglowodanowa i bezmleczna może radykalnie pomóc w trądziku. Mleko i sery są źródłem hormonów, m.in. testosteronu. Nadmiar testosteronu sprawia, że pory skóry wydzielają więcej łoju, który, przyciąga bakterie, a to powoduje trądzik. Niech Pani spróbuje unikać również rafinowanych cukrów i produktów zbożowych. Warto zapoznać się z tabelami indeksów glikemicznych i jadać tylko to, co ma niski indeks.
Nabiał i zboża mogą być przyczyną również innych problemów zdrowotnych. Ja narazie odstawiłam nabiał i zboża glutenowe, zapewniam jest to możliwe. Zobaczymy czy mi pomoże;)
Niektórzy naturopaci uważają, że najczęstszą przyczyną trądziku u kobiet są torbiele jajników. Zwykle wiąże się to z tzw. zespołem policystycznych jajników. Na ten rodzaj trądziku może pomóc roślina lecznicza o nazwie niepokalanek pospolity.
Błagam, proszę się nie załamywać, tylko cierpliwie próbować różnych metod. Podobno przyczyną wszelkich dolegliwości jest stres. Pytanie jak go rozładować. Może jakieś ćwiczenia relaksacyjne, joga, taniec lub inne, które Pani lubi, pomogłyby? Pozdrawiam serdecznie i życzę pięknej cery. Wierzę, że jest to możliwe 🙂
Witajcie, ja też walczę z moją trądzikową cerą tłustą…i nie dawno odkryłam ziele fiołka trójbarwnego, co dwa dni robię sobie parowki na twarz i zaczyna działać.
Zioła działają i to nie jest cud, ale jest jeden warunek, zioła muszą być świeże aby zachowały swój skład, więcej możną znaleźć na facebook Naturapro. Efekt jest prawie natychmiastowy, szczególnie łatwą formą jest kąpiel w ziołach i kompresy. Allegro „Trądzik zwalczanie zioła efektownie”
Witam.Pewnie w wiekszości jesteście młodymi ludżmi,więc już widzę
Wasze minki 🙂
Zawsze miałam ładną gładką cere bez wyprysków. Teraz….. mam 65 lat i od co najmniej od 5 lat trądzik łojotokowy na nosie i trochę w okolicach brody/w zagięciu/ .Żadne maseczki,pilingi nie pomagały,a nawet zaszkodziły,bo pilingiem tak czubek nosa podrażniłam że została brązowa plamka. No więc dermatolog.Diagnoza ;trądzik różowaty.
Maści,kremy,specjalne mydła,wreszcie propozycja potraktowania nosa jakimś kwasem. Podziękowałam.
Szukam sama w aptekach,a teraz zainspirowana reklamą jakichś tabletek dla dorosłych na trądzik w TV zajrzałam do netu i trafiłam na tę ciekawą stronę.Myslę ,że tu wreszcie coś dla siebie wybiorę.
Swoją drogą;ciekawe że w TV mówi się o trądziku dorosłych,a dermatolodzy tego nie wiedzą….Bo przecież trądzik typu łojotok,a trądzik różowaty niewiele wspólnego mają.
Pozdrawiam i powodzenia w walce z pryszczami 🙂