NAGIETEK LEKARSKI

NAGIETEK LEKARSKI  – CALENDULA OFFICINALIS

Działanie
Nagietek działa przeciwbakteryjnie,  przeciwzapalnie i regenerująco na śluzówki.  Pobudza narządy wewnętrzne, zwiększa wydzielanie żółci, potu, znosi stany skurczowe.  Jest rośliną oczyszczającą krew, pobudzającą krążenie.  Przyspiesza gojenie ran, gdyż posiada działanie antybiotyczne podobne do penicyliny .

Zastosowanie
Zewnętrznie  nagietek jest stosowany w postaci wyciągów i maści. Napar i rozcieńczoną nalewkę stosuje się na trudno gojące się rany, zapalenia skóry i błon śluzowych, brodawki, jęczmienie, odciski, do płukania gardła przy anginie. Maść nagietkową lub olej nagietkowy stosuje się przy egzemie,  oparzeniach – również promieniami ultrafioletowymi i Roentgena – i trudno gojących się ranach. Zalecana jest także przy odleżynach, odmrożeniach, wrzodach i żylakach, a także w grzybicy stóp. Napar używa się też do irygacji pochwy w stanach zapalnych oraz przy zakażeniu rzęsistkiem.
Olej nagietkowy. Do słoika należy wsypać samych płatków kwiatowych z odmian kwitnących na intensywny pomarańczowy kolor. Płatki mocno ubić, słoik zakręcić i ustawić na słonecznym parapecie. Po kilku dniach na dnie słoika zbierze się pomarańczowy olej.
Odwar: Wsypać 10 łyżeczek suszonego kwiatu na 1 litr wody. Gotować 10 minut. Sporządzić kompres i położyć na ranę
Maść (wg Marii Treben) Wziąć cztery kopiaste garście drobno pokrojonego nagietka  (liście, łodygi i kwiaty),  500 g dobrego smalcu podgrzać tak jak do smażenia kotletów. Do rozgrzanego tłuszczu wrzuca się pokrojony  nagietek, pozostawia aby trochę skwierczał, miesza się i zdejmuje z kuchenki. Przykrywa się pokrywką i  pozostawia na jeden dzień. Następnie całość lekko podgrzewa się i sączy przez lnianą ściereczkę do przygotowanych czystych naczyń.
Maść (wg Jadwigi Górnickiej): 150 g suchego kwiatu nagietka, gotować  45 minut w 300 g wody. Przecedzić. Dodać 250 g słoniny i gotować  aż do wyczerpania wody

Wewnętrznie – stosowany  w formie herbatki  pomaga w stanach zapalnych i nieżytowych przewodu pokarmowego; żołądka, jelit, wątroby, dróg żółciowych, w chorobie wrzodowej , w okresie rekonwalescencji, po zabiegach chirurgicznych (żołądek, jelita, pęcherzyk żółciowy), również po operacyjnym usunięciu nowotworu. Może być również stosowany  przy niestrawności i przy łagodnych zatruciach. Łagodzi bóle menstruacyjne.
Napar: Jedną łyżeczkę deserową zioła wsypać do filiżanki wrzątku i zaparzać 10 minut. Pić przed każdym posiłkiem. Przy bólach menstruacyjnych pić przez tydzień przed spodziewaną miesiączką.
Odwar: 30 g suchych kwiatów i liści wsypać na 1 litr wrzącej wody . Odstawić i naciągać przez 10 minut . Pić 3 filiżanki dziennie (wg  profesora J. Valneta z Paryża) w przypadku podejrzenia zmian nowotworowych,  przy równoległym leczeniu przez specjalistę onkologa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *