RUMIANEK

Wszechstronne działanie rumianku

rumianek

Rumianek

Rumianek (Matricaria chamomilla) jest numerem jeden na liście najbardziej popularnych i cenionych ziół. Znany w medycynie naturalnej od lat, jest powszechnie stosowane przy wielu różnych dolegliwościach. Dziko występuje na polach i  przydrożach w całej Europie, Azji, Australii i Ameryce Północnej. Ma małe wymagania glebowe, rośnie zarówno na glebach piaszczystych jak i gliniastych. Jest rośliną jednoroczną, światłolubną. Osiąga do 60 cm wysokości (uprawne odmiany do 80 cm).

rumianek_morfologiaJest kilka gatunków rumianku, podobnych do pospolitego, ale nie posiadających właściwości leczniczych. Aby rozpoznać ten właściwy, trzeba rozciąć na pół koszyczek kwiatowy. Cechą wyróżniającą jest mocny, charakterystyczny zapach i puste dno kwiatowe, w przeciwieństwie do innych rumianków i marun, gdzie dno kwiatowe jest wewnątrz pełne.

W medycynie naturalnej wykorzystuje się głównie koszyczki kwiatowe, będące bogatym źródłem substancji leczniczych. Koszyczek rumianku – Anthodium Chamomillae (syn. Flos Chamomillae) zawiera olejek eteryczny, w którego skład wchodzi chamazulen, α-bisabolol, spiroeter. W rumianku są także flawonoidy m.in. apigenina, luteolina i kwercetyna, związki kumarynowe i śluzowe, witamina C, karotenoidy, cholina i sole mineralne.

DZIAŁANIE RUMIANKU

Przeciwbakteryjne i przeciwzapalne

Podany doustnie działa przeciwzapalnie na błony śluzowe przewodu pokarmowego, leczy nieżyty jelit i żołądka. Płukanie jamy ustnej i gardła naparem z rumianku pomaga przy schorzeniach śluzówek jamy ustnej, zapaleniu dziąseł i gardła. Inhalacje rumiankowe  pomagają przy grypie, przeziębieniu, kaszlu i chrypce, a także w zapaleniu zatok przynosowych.

Rumianek stosowany zewnętrznie wspomaga również leczenie chorób skóry, przyspiesza gojenie ran i zadrapań, pomaga w pieluszkowym zapaleniu skóry u małych dzieci,  hemoroidach, oraz świądzie i zapaleniu pochwy.

Przeciwskurczowe

Działa przeciwskurczowo, przywraca prawidłowe ruchy perystaltyczne jelit. Zapobiega wzdęciom, jest wiatropędny, łagodzi dolegliwości związane z wrzodami żołądka i dwunastnicy, a także dolegliwości w czasie miesiączki i PMS.

Uspokajające

Napar z rumianku działa również łagodnie uspokajająco, zmniejsza wahania nastrojów i ułatwia zasypianie. Stosuje się w stanach niepokoju i problemach ze snem.

Upiększające

Płukanie włosów naparem rumiankowym powoduje, że włosy stają się jedwabiście miękkie i błyszczące. Rumianek delikatnie rozjaśnia, dlatego wskazany jest raczej dla blondynek. Parówki z rumianku dobrze wpływają na cerę tłustą i skłonną do zanieczyszczeń, można je stosować 2 razy w tygodniu. W tym samym celu można stosować maseczki i kąpiele rumiankowe.

Wszechstronne działanie rumianku zostało docenione. Rumianek wchodzi w skład wielu leków np. granulatu Cholegran i Nerwogran oraz mieszanek ziołowych Pyrosan, Nerwosan, Vagosan a także w skład płynu Azulan i in. Rumianek był dawniej powszechnie stosowany w pielęgnacji niemowląt.

UWAGA!
Rumianek,  wydawałoby się tak doskonały i wszechstronny, może  jednak wywoływać reakcje alergiczne.

W ZIELARSKIEJ KUCHNI

Napar z kwiatów: 2 łyżki suszonych kwiatów zalej 2 szklankami wrzącej wody. Zaparzaj pod przykryciem ok. 10 min. Pij po ½ szklanki 3 razy dziennie w przypadku zaburzeń trawienia. Tym samym naparem można płukać bolące gardło, używać do okładów i przemywania w razie podrażnień skóry, a także płukać włosy.

Inhalacje w przypadku przeziębień: wrzucamy do miski 3 łyżki rumianku i zalewamy wrzątkiem. Nachylamy się nad parą i przykrywamy głowę dużym ręcznikiem. Stosujemy 2 razy dziennie po 10 min. Tak samo przygotowujemy parówki do oczyszczenia cery trądzikowej. Gorąca para otwiera pory i ułatwia usuwanie zanieczyszczeń.

Bardzo dobre są kąpiele rumiankowe; działają przeciwzapalnie i łagodząco na skórę. Do wanny z napełnionej do połowy wodą wlej przecedzony napar przygotowany z dwóch garści suszonych koszyczków rumianku. Kąpiel powinna trwać ok. 10 – 15 minut.

Nalewka: 100 g suszonych koszyczków zalej ½ litra spirytusu. Odstaw na tydzień. Przecedź i stosuj 1-2 łyżeczki nalewki na szklankę wody np. do płukania gardła. Doustnie stosuje się 20-40 kropel nalewki na kieliszek wody.

Olej rumiankowy: Butelkę napełniamy po szyjkę świeżymi kwiatkami rumianku, zalewamy tłoczoną na zimno oliwą z oliwek i dobrze zamkniętą stawiamy w słonecznym miejscu na 14 dni. Potem olej przechowujemy w lodówce.

Z PRZEKAZÓW RUMIANKOWEJ CZAROWNICY

Maria Treben w swojej znakomitej książce Apteka Pana Boga pisze o pewnej wiejskiej kobiecie zwanej „rumiankową czarownicą”, która leczyła chorych olejem rumiankowym i innymi lekami przygotowanymi z rumianku z różnych wydawałoby się nieuleczalnych chorób. Pomagała „niedosłyszącym osobom odzyskać słuch”, a sparaliżowanym „przywracała zdolność ruchu” (dzięki nacieraniu sparaliżowanych kończyn olejem rumiankowym).

Jak czytamy w książce Elżbiety Szot-Radziszewskiej Sekrety ziół. Wiedza ludowa, magia, obrzędy, leczenie, „napar z ziela piją „od bólu żołądka, brzucha, głowy, od gorączki”, „jak coś boli”, „pije się herbatę przy wszelkich zapaleniach bo wszystko wyciąga”, dzieciom podają „na przeczyszczenie, na kolkę lub wzdęcia”,”na spędzenie gorączki”; na rany przykładali korzeń; okłady (koniecznie lnianą szmatką) z naparu stosują „na rany”, na bolące oczy, jęczmień na oku; „napar podają dziecku do picia po urodzeniu „żeby się oczyściło”.

Rumianek „powinienby się zawsze po wszystkich domach znajdować”

Rumianek

Napar z rumianku

 

Przy pisaniu artykułu korzystałam m.in.:
A. Ożarowski „Ziołolecznictwo”
M. Treben „Apteka Pana Boga”
E. Szot-Radziszewska „Sekrety ziół. Wiedza ludowa, magia, obrzędy, leczenie”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *