Bakłażan warzywo na długowieczność
Bakłażan inaczej oberżyna znany jest też pod innymi nazwami; gruszka miłosna, jajko krzewiaste i bakman. Jego prawidłowa nazwa botaniczna brzmi psianka podłużna (Solanum melongena). Zaliczany jest do rodziny psiankowatych. Pochodzi z Indii a do Europy sprowadzili go Arabowie. W Polsce jest uprawiany wyłącznie w sprzyjających warunkach mikroklimatycznych.
Bakłażany mają dużo soli mineralnych; fosforu, wapnia, potasu. Zawierają o 50 % więcej błonnika niż jabłka. Zapobiegają uszkodzeniom naczyń; nawet małe porcje bakłażanów zmniejszają rozwój zmian miażdżycowych. Składniki bakłażanów wiążą cholesterol w przewodzie pokarmowym, następnie zostaje on wydalony (nie przechodzi do krwioobiegu).
W Nigerii są uważane za środek przeciw reumatyczny i przeciw drgawkowy oraz zmniejszający pobudzenie w chorobach nerwowych. Uważa się, że warzywa te zapobiegają chorobom nowotworowym i przyczyniają się do długowieczności.
Jest to bardzo popularne warzywo we Włoszech i Grecji. W Indiach i Afryce na południe od Sahary oberżyny stanowią istotny składnik jadłospisu ubogiej ludności. Są niskokaloryczne. Jednak wartość kaloryczna bakłażana smażonego na oleju wielokrotnie wzrasta, gdyż bakłażan bardzo chłonie tłuszcz. Z bakłażanów można przyrządzać różnorodne dania. Często są podawane razem z tłustymi mięsami. I dobrze! Dziś już wiadomo, że neutralizują szkodliwy wpływ wszelkich tłustości.