Koniczyna łąkowa –Trifolium pratense, zwana jest również koniczyną czerwoną. To o niej pisze Mickiewicz: tam gdzie panieńskim rumieńcem dzięcielina pała. Rośnie w Azji i Europie. W Polsce jest pospolitym chwastem i rośnie na łąkach, przydrożach i zaroślach. Do celów leczniczych stosuje się ziele koniczyny czerwonej w postaci rozwiniętych główek kwiatowych wraz z szypułką o długości 7 cm i górnymi liśćmi. Koniczynę można zbierać mniej więcej od 5 czerwca do15 września, do południa podczas słonecznej pogody.
Koniczyna czerwona zawiera izoflawony o fitoestragonalnym działaniu. Wyodrębniono w niej aż ok.30 takich izoflawonów. Ma w swoim składzie również fitosterole, kwasy fenolowe, garbniki, glikozydy, taniny, oraz witaminy z grupy B, C, D. Stanowi bogate źródło soli mineralnych takich jak potas, wapń, magnez, żelazo, siarka, fosfor, kobalt, cynk, molibden, miedź, mangan oraz krzem.
ZASTOSOWANIE:
W medycynie ludowej ziele koniczyny było stosowane w nadmiernych krwawieniach miesięcznych, jako lek uszczelniający naczynia krwionośne, odtruwający, przeciwobrzękowy. W Chinach i Rosji leczono nią koklusz, łuszczycę i egzemę. Także i dzisiaj koniczyna łąkowa stosowana jest jako środek moczopędny, przeciwkrwotoczny i wykrztuśny oraz przy zaburzeniach pokarmowych. Zewnętrznie stosuje się koniczynę do płukania jamy ustnej i gardła a także do okładów na oparzenia I i II stopnia.
Jak wykazują obecne badania, koniczyna może być stosowana zamiast hormonalnej terapii zastępczej u kobiet w okresie klimakterium. Reguluje gospodarkę hormonalną, zwiększa ilość estrogenów, łagodzi objawy menopauzy (uderzenia gorąca). W czasie stosowania koniczyny zaobserwowano również zmniejszenie się stanów lękowych i depresyjnych, oraz poprawę nastroju. Koniczyna reguluje miesiączki, i łagodzi zespół napięcia przedmiesiączkowego, przeciwdziała osteoporozie. Ma korzystny wpływ na układ sercowo-naczyniowy; uelastycznia i wzmacnia naczynia krwionośne, zapobiega zakrzepicy. Ostatnio stwierdzono, że koniczyna łąkowa działa antyrakowo, szczególnie chroni przed rakiem sutka.
W ZIELARSKIEJ KUCHNI I W APTECZCE
Koniczyna łąkowa od dawna była wykorzystywana w kuchni. Świeże listki koniczyny można przyrządzać jak szpinak. Skład chemiczny mają podobny do innych warzyw liściowych. Jednak używa się ich tylko w małych ilościach, gdyż zawierają glikozydy cyjanogenne. Kwiatki mają nieco mdły smak ale mogą służyć jako ozdobny dodatek do wiosennych surówek. W dawnej Polsce kwiatki koniczyny dodawano do ciasta na chleb i do zup. Podobnie w Irlandii w okresie wielkiego głodu w połowie XIX wieku.
Galaretka z kwiatów koniczyny czerwonej – smakołyk dla kobiet w wieku pobalzakowskim;)
1 szklanka kwiatków koniczyny
2 szklanki soku jabłkowego
2 szklanki wina półwytrawnego różowego lub białego
sok z połowy cytryny
½ szklanki cukru,
350 g cukru żelującego
Zagotować sok jabłkowy i wino. Zalać oczyszczone kwiatki koniczyny i pozostawić w ciemnym miejscu na dobę. Przez ściereczkę odcedzić napar mocno wyciskając kwiaty. Dodać sok z cytryny, cukier i cukier żelujący. Powoli doprowadzić do wrzenia, gotować ok. 3 min. mieszając. Wlać do wyparzonych słoiczków, zakręcić i odwrócić do góry dnem. Przechowywać w chłodnym i ciemnym miejscu. Galaretkę można używać jako dodatek do deserów. Łagodzi dolegliwości kobiet w okresie klimakterium.
Miód z kwiatkami koniczyny łąkowej
1 słoik (400 g) miodu
½ szklanki zmielonych kwiatostanów koniczyny łąkowej
Zebrane kwiaty koniczyny (nie mogą być przekwitnięte) należy wysuszyć. Następnie zemleć w młynku do kawy i wymieszać z miodem. Trzymać w chłodnym i ciemnym miejscu. Po upływie tygodnia zażywać po 1-2 łyżeczek miodu 2-3 razy dziennie między posiłkami. Miód łagodzi objawy klimakterium, działa wykrztuśnie i uspokajająco.
Napar z kwiatów koniczyny łąkowej
3 łyżeczki suszonych kwiatów koniczyny
szklanka wody
Suszone kwiaty zalać wrzątkiem i odstawić na 15 min. do naciągnięcia. Pić 2 razy dziennie po pół szklanki w celu złagodzenia objawów przekwitania lub innych dolegliwości kobiecych. Napar można też używać do kąpieli.
PRZECIWSKAZANIA
Koniczyny nie należy podawać dzieciom zwłaszcza dziewczętom poniżej 12 roku życia, kobietom w ciąży i karmiącym. Nie zaleca się kuracji koniczyną, również w przypadku stosowania preparatów antyestrogenowych, lub choroby hormonozależnej.
Przy pisaniu artykułu korzystałam z:
Z. Nowak – Apteka na łące
M. Gorzkowska – Zioła jak zbierać, przetwarzać, stosować
S. Marosi – Apteka dobrego samopoczucia. Ziołolecznictwo dla kobiet
Czy czerwona koniczyna może być stosowana przez kobiety młode, nie będące w okresie klimakterium w celu złagodzenia bóli miesiączkowych i uregulowania gospodarki hormonalnej?
Tak może być stosowana, ale w małych ilościach i krótko, gdyż stosowana zbyt długo może powodować bezpłodność. Fitoestrogeny zawarte w koniczynie łąkowej regulują poziom hormonów i przez to zmniejszają skurcze.
Na bolesne miesiączki zielarze polecają także inne zioła, takie jak: dzięgiel chiński, niepokalanek pieprzowy, kalina śliwolistna, imbir lekarski, pieprz metystynowy (kawa-kawa), krwawnik pospolity, liście truskawki, nagietek. Jednak trzeba pamiętać by nie pić herbatki ziołowej z jednej rośliny dłużej niż przez 20 dni z rzędu. Następnie wskazane jest zrobić 15 dniową przerwę i dopiero potem ponowić kurację.
Natomiast ojciec Andrzej Czesław Klimuszko uważał, że zdrowiej jest pić zioła w postaci naparów z wieloskładnikowych mieszanek niż z jednego zioła.
Herbatka wg ojca Klimuszki:
Zmieszać po 50 g kwiatu ślazu, kwiatu jasnoty białej, liścia mięty pieprzowej oraz melisy, kwiatu wrzosu oraz nagietka, koszyczków rumianku, ziela krwawnika i dziurawca. Łyżkę stołową mieszanki zalać szklanką wrzącej wody, odstawić pod przykryciem na 3 godziny. Przecedzić i pić 2 razy dziennie po szklance przed posiłkiem
Herbatka wg Luis Alpaga (przepis pochodzi z książki „Pokonać ból naturalnymi metodami”):
Zmieszać w równych częściach pąki kwiatów i owoce niepokalanka, szałwii, głogu dwuszyjkowego, a następnie jedną łyżeczkę tej mieszanki wsypać do filiżanki wrzącej wody. Napar odstawić na 10 min. Pić rano na czczo podczas trwania dolegliwości.
Ważna jest dieta
Bolesne miesiączki maja łagodniejszy przebieg, gdy zrezygnujemy z kofeiny, alkoholu, cukrów prostych, zmniejszymy spożycie nasyconych kwasów tłuszczowych. Chodzi o to by odciążyć wątrobę. Ważne jest by uwzględniać w swoim menu pokarmy zawierające nienasycone kwasy tłuszczowe np. oliwa z oliwek, olej z wiesiołka, ryby. Warto zapewnić dostateczną ilość magnezu (działa przeciwskurczowo i relaksująco) i cynku oraz witaminy B6 i in. z grupy B. W sezonie pamiętajmy o czarnych jagodach. Czarne jagody zawierają antocyjany, które rozluźniają mięśnie.
Ciepłe okłady
Korzystny wpływ ma działanie ciepła. Można położyć ciepły termofor na brzuch lub dolną część pleców.
Jest rewelacyjny preparat z koniczyna z Herbapolu Kraków w kapsułkach największe stężenie. Działa rewelacyjnie,stosuję od kilku lat.
Mam 49 lat pytanie w jakich dawkach zazywac exstrat bo w internecie roznie pisze ze od 80 Do 120 ml 2 razy dziennie ?
Czy mozna zaparzac kwiatki świeżo zebranej koniczyny czy tylko suszone. Bo msm świeżo nazbierane i nie wiem czy mofe tez z takich pic napar czy tylko z suszonych