Ogród ekologiczny

Paprocie w moim ogrodzie

Paprocie w moim ogrodzie

Niedawno obejrzałam ciekawy program na temat upraw w Brazylii. W dużym uproszczeniu wygląda to tak; gdy wyobrazimy sobie ziemię jako jabłko, okaże się, że tylko mały plasterek, tego jabłka, a właściwie wierzchnia część tego plasterka to ziemie uprawne. To podobno zbyt mało, żeby wykarmić 7 miliardów ludzi. Dlatego człowiek coraz bardziej ingeruje w środowisko naturalne. W Brazylii, która ma ambicje stać się światowym potentatem żywności, cały sztab naukowców pracuje nad pozyskaniem nieużytków sawanny. Stopniowo zmienia się tamtejszy krajobraz. Produkcja żywności na skalę masową, uprawy monokultur wymuszają jednak stosowanie herbicydów i innych chemikaliów. Nasunęła mi się refleksja; czy już nie ma odwrotu? Czy już nie mamy na to wpływu?

W obronie chwastów

Ulubione chwasty;)

Ulubione chwasty;)

Zacznijmy może od swoich ogrodów (wszyscy, którzy mają chociaż skrawek). Do niedawna sądziłam, że chwasty należy tępić (chociaż nigdy nie posunęłabym się do stosowania jakiejkolwiek chemii). Tymczasem okazuje się, że nawet chwasty są potrzebne, stanowią istotny element ekosytemu. Bardzo pożytecznym zielskiem jest na przykład pokrzywa. Nie dość, że wzmacnia zdrowie, poprawia urodę to również pielęgnuje rośliny. Podlewanie warzyw i kwiatów wywarami i maceratami z pokrzywy uodparnia te rośliny na choroby i ataki szkodników. Pokrzywa stanowi też wspaniały dodatek do paszy dla zwierząt hodowlanych. Dawne wiejskie, nie tylko polskie gospodynie znały dobroczynne znaczenie pokrzywy i powszechnie ją stosowały. Nawet francuskie przysłowie ludowe o tym mówi: „Pokrzywa w kurniku, jedno jajo więcej w koszyku”.

Pokrzywa stanowi też schronienie dla zwierząt. W pokrzywowych zaroślach żyje ich ponad 120 gatunków (w tym 30 gatunków owadów). Wysokie pokrzywy są kryjówką dla ptaków i ich gniazd. Składają tu jaja pokrzewki i łozówki jak również dzikie kaczki i gęsi. Pokrzywa ich chroni i karmi. Wśród pokrzyw przychodzą na świat młode łanie i sarny. Pokrzywa karmi także jeże (delektują się liśćmi) i ptaki (gustują w kwiatach pokrzywy); bażanty, kuropatwy, gile, czeczotki, kulczyki itp. Pokrzywa jest ulubioną rośliną wielu gatunków ciem (przezierki, pokrzywianki, krasopanie poziomkówki, szewnice miętówki) i motyli (rusałka pawik, rusałka admirał, rusałka osetnik itp.). Z kolei owady biesiadując na pokrzywie przyciągają ptaki owadożerne, biedronki, pryszczarki, bzygi i innych przyjaciół ogrodnika. Tak tworzy się łańcuch pokarmowy, którego przerwanie może mieć poważne konsekwencje. Uważa się nawet, że gdyby zniszczono pokrzywy dla wielu gatunków zwierząt równoznaczne to byłoby z wymarciem.

W moim ogrodzie

W moim ogrodzie

Ogród ekologiczny tętni życiem. Zadbaj więc o swój ogród, bądź eko i nie pozbywaj się chwastów! Czyż nie są piękne? Najwyższy czas je docenić:-)

Mięta

Mięta

Jaśmin

Jaśmin

Naparstnica

Naparstnica

Porzeczki bez chemii:)

Porzeczki bez chemii:)

Przy pisaniu artykułu korzystałam m.in. z „Pokrzywa w ogrodzie i kuchni” – Guylaine Goulfier

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *